ژئواینفو: اطلاعات موضوعی علوم ژئوماتیک
  
 اطلاعات موضوعی و خبرهای مفید و مهم در مورد شاخه های مختلف علوم ژئوماتیک که معمولا به طور پراکنده وجود دارد.( رستمی و فاطمی)
 
آرشیو مطالب قبلی
موضوعات مطالب سایت
 
شنبه 24 آبان 1393
آیا گرمای زمین بی سابقه است؟

امروز در خبرها اعلام شد که ناسا اعلام کرده است افزایش دما در تابستان آتی بی سابقه بوده و قرار است رکورد 0.67 درجه سانتیگراد گرمتر از حد متوسط جهانی زده شود. اگر چه تغییرات دمایی در نقاط مختلف یکسان نیست و سایت NOAA این تغییرات را مرتبا بررسی و ارزیابی می کند اما گرم شدن زمین بعد از پردازش در کل جهان مطرح شده و لزوما برای یک منطقه خاص نمی تواند صحیح باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی زیر مراجعه کرده و هر ماه تغییرات دمایی را نسبت به متوسط بلند مدت در نقاط مختلف جهان پیگیری نمایید. در انتها نقشه تغییرات دمایی در مرداد ماه و ۷ ماه نخست میلادی امسال را برای نمونه قرار داده ایم.

http://www.ncdc.noaa.gov/temp-and-precip/global-maps.php?imgs%5B%5D=map-percentile-mntp&year=2014&month=8

در این نقشه مشاهده می کنیم که در اکثر مناطق ایران دما بیشتر از حد میانگین بوده و در مناطق مرکزی ایران این افزایش دما در حد رکورد می باشد.

اما متوسط ۷ ماه نشان می دهد که هیچ نقطه ای از ایران دارای افزایش دمای رکوردی نیست و بلکه افزایش رکوردی درجنوب افغانستان مشاهده می شود. در منطقه خاور میانه بهترین نقطه مربوط به فلسطین، لبنان و سوریه می باشد که تغییری با متوسط بلند مدت در این نقاط مشاهده نمی شود. جالب است بدانیم که مناطق مرکزی قاره افریقا و در نزدیکی خط استوا سردتر از حد متوسط را به ثبت رسانده اند. نکته مهمی که در این نقشه های به چشم می خورد،‌وضعیت مطلوب در اکثر نقاط کشورهای چین، استرالیا و امریکا و اکثر کشور های اروپایی است. پس معلوم است که یکی از دلایل برای کسانیکه برای ادامه تحصیل به این کشور ها می روند و تمایلی برای بازگشت ندارند،‌ ممکن است پایداری وضعیت جوی بلند مدت آنها باشد!


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
آمار رؤیت کنندگان سایت : 746827


Powered by BlogSky.com

آخرین مطالب سایت
یک ژئودزین و یک سنجش از دوری همین!!!!!!
اطلاعاتی درباره ما ...
 
تبلیغات اینترنت

money Logo
My site is worth $0.241 Million.
How much is yours worth?